.

Marie Antoinetta rozmarná rakušanka

28. prosince 2013 v 20:39 | Kathleen |  historie

Kdo by neznal film, ve kterém hlavní roli stvárnila Kristen Dunst? Příběh o rozmarné arcivévodkyni, jenž zprvu oblíbena byla, ale její rozmarnost a touha po luxu mezi lidmi nepřátele stvořily. Velice povedený film, tedy podle mého.
Nebudu se tedy ptát, zda-li znáte osobnost francouzské revoluce, která padla s jejím manželem na praníři s hlavou v gilotině. Ale její osobnost padla již o mnoho dříve. Jakmile bohatství ji okouzlilo a Ludvík XVI. milióny utrácel, jelikož chtíc jí snést vše co mohl, kompenzoval si své neúspěchy v jejich manželském lože.
Po Ludvíkově operaci konečně zdařilo se jim a porodila. . . holčičku, ano, ale na druhý pokus zdařilo se ještě více. Na třetí to byl také chlapeček a čtvrtou ratolestí holčička, která však zemřela velice malá.


Ano, rakouská arcivévodkyně, francouzská a navarrská královna to neměla lehké a nezazlívejme jí, že v róbách a večírcích našla zalíbení. To podvod na její osobu, jenž zosnovala paní de la Motta s obdivovatelem její výsosti kardinálem de Rohannem, ji podtrhl již tak křehkou autoritu, jenž v lidu měla. ano, samozřejmě při nástupu na trůn lidé uvítali mladou krev, jenž takřka šestnáctiletá šlechtična měla. Ale její hýření popularitu oslabilo až podtrhlo. Paní de la Motta zintrikovala s kardinálem de Rohannem lest, kdy zakoupila Antoinettiným jménem velice drahý šperk, jenž symbolizoval veškerou pýchu a rozmarnost života. Byl tak drahý, že samotná mladá královna nad koupí ani nepomýšlela. Jaké to překvapení, když na hrad přišel účet na takovou sumu za náhrdelník, který ona nevlastnila. Lid ji zato odsoudil a soudil (ano, krásná to říčka slova) . Naštěstí pro ni se vše vyjasnilo a paní de la Motta s jejím komplicem odsouzeni byli. Marii to zas spočítal lid v říjnu roku 1789, kdy jí hnal pod gilotinu. Dlouhou dobu před její popravou strávila ve vězení, kde krvácení, hlad a psychivký úpadek její mysli sužoval ji.
Proč jen Marie Teresie jí trochu svého rozumu nepučila. Proč jen se jí více nevěnovala. Ano, Antoinetta měla to nejlepší vzdělání, jaké jen bylo, ale mateřská láska jí chyběla. Matka ji na audience zvala. Zeptala se jak se má, zeptala se jejícn komorných, jak pokračuje její výchova a zas se zahleděla do papírů. I když francouzské královně dá se přiřknout k dobru, že se snažila své děti dobře a sama vychovat. První dceru samam krmila z prsu, i když její vychovatelky omdlévali, jelikož etiketa toto nedovolovala, antoinetta se snažilavymanit z hermelínů a šněrovaček, jež ji svazovaly ruce. Snažila se žít normálně a života si užívat. Bohužel právě to ji podtrhlo vaz.

Ale ptám se, kdo plakal, když její šíji smáčela krev? Ptám se, kdo ronil slzy nad krásou, jenž skonala tak hanebně? Nikdo. Ve vězení byla, strážci s ní byli 24 hodin denně, soukromí neměla a bavila se tím, že strhávala tapety, nitky z nich vyvlékala a s nití se snažila krajky plís. svědci popisují, že svýma prázdnýma očima na zdi něcohledala a rsteny otáčela. To byla její zábava, to musela vyměnit namísto bujarých večírků. Snad spytovala svědomí, snad uvědomovala si svou vinnu a slabomyslnost. Každý ať vytvoří si svůj obrázek o mladé panovnici, já ten svůj již mám ;)

"Promiňte, pane, neudělala jsem to schválně." Těmito slovy se královna Marie Antoinetta omluvila katovi, jemuž omylem šlápla na nohu. Do konce jejího života chybělo už jen pár okamžiků.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama