.

Retro - Kofola

3. ledna 2014 v 17:28 | Kathleen

První díl mého blogového pořadu retro bude zaměřen na nápoj, který jistě znáte a nikomu není cizí. Počátky vzniku Kofoly se datují do roku 1959, kdy pod vedením pana Blažka byl vynalezen extrakt KOFO, který se vyráběl namočením odpadu z výroby kafe do teplé vody s malinovým listem a skořicí. Tak vznikla nezaměnitelná chuť kofoly, která si svoji popularitu uchránila až dodnes.

Samozřejmě nic nebylo jen tak. Politická situace byla v padesátých letech dvacátého století jaká byla a proto politici vyděli za záhodný, aby něco nahradilo kolové výrobky "imperialistických" zemí. Coca Cola se do ČR dostala poměrně pozdě a byl to velice drahý špás, který stál několikanásobek ceny normálních šťáv a limonád.
Extrakt KOFO byl velkým krůčkem a musíme uznat, že i dobrým tahem pro opavskou Galenu. Limonáda z extraktu vyráběná se nejdříve měla jmenovat Kofocola, ale jeklikož to bylo moc dlouhé a navíc "cola" bylo slovo s ochranou značkou, od Kofocoli se přešlo ke Kofole a tak to i zůstalo.
KOFO se začal rozprodávat a tak kdejaká firma vyráběla svoji Kofolu. Největší nárust dosáhl tento nápoj v sedmdesátých letech, kdy jeho popularitu podpořila výstava v Plzni (co by bez nás ČR dělala, že).
Sametová revoluce přinesla mnohé a není divu, že lidé raději sáhli po levnějších kolových výrobcích. Nastal úpadek Kofoli, ale ne na dlouho. V roce 2001 vznikl slogan: "Když ji miluješ, není co řešit" a v roce 2006 to byl již nejprodávanější kolový nápoj. V roce 2004 byla uvedena na trh Kofola citrus a roku 2008 i Kofola bez cukru. Dále na Vánoce r 2007 se začala prodávat Kofola také skořicová a dnes již máme také Barbork
ovou a Hvězdičkovou.
Dnes již pro nás Kofola znamená samozřejmost a běžně se dá dostat v obchodech. Musím podotknout, že Kofola je oproti dalším limonádám "v nejlepších letech" a doufejme, že jí nepostihne krize středního věku.

Doufám, že se vám článek líbil a podpoříte moji rubriku "retro", jelikož přiznejme si, ještě jsme mnozí zažili audiokazety a kazety. Zažili jsme walkmany, zažili sme éru "božského Karla" kdy holky brečely, že si ho chtějí vzít a já zažila rozkvět Chinasek, kterým je již 20 let! Takže retro nám neni úplně neznámé ;)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 -Little stronger -Little stronger | Web | 3. ledna 2014 v 17:39 | Reagovat

Miluju kofolu!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama